fallback

Цените на жилищата в Швейцария обръщат тенденцията

Наемите в страната вече устойчиво падат, а цените на жилищата за покупка силно забавят ръста си

10:24 | 10.01.17 г. 3

След 15 години на непрекъснат растеж на цените на жилищата усилията на правителството на Швейцария да „охлади“ пазара на имоти вече се изплащат, пише онлайн изданието Global Property Guide. Наемите в страната вече отчитат устойчиви спадове, а цените на имотите за продажба силно забавят ръстовете.

За 12-те месеца до края на септември наемите на апартаментите в Швейцария отчитат спад от 1,28% спрямо предходния 12-месечен период. С отчитане на инфлацията понижението е 1,15%. Най-силен е спадът на наемите на новите жилища – средно 3,45% за периода.

Същевременно цените на апартаментите за продажба като цяло отчитат ръст от 1,4% (1,5% с отчитане на инфлацията). За сравнение, средногодишният ръст на цените през последните няколко години надхвърля 5%.

Цените на еднофамилните жилища се увеличават с 1,3%.

По региони най-силен спад на наемите е отчетен в Женева – 5,4%, Цюрих – 2,2%, Южна Швейцария – 2%. Нивата в Берн остават без промяна.

Същевременно обаче Женева остава най-скъпият град за покупка на жилище в Швейцария – почти 10 900 евро на кв.м, следван от Цюрих – почти 10 500 евро за кв.м, Лозана с 8 500 евро за кв.м, Базел с 8 200 евро и Берн с 6 300 евро.

През последните две години централната банка на Швейцария прие по-стриктни и ограничаващи критерии за ипотечното кредитиране, за да овладее ипотечните дългове. В момента те представляват 94% от общата задлъжнялост на домакинствата.

Решението на институцията да се откаже от минималния обменен курс спрямо еврото пък оскъпи имотите в страната за чуждестранните купувачи, което оказва натиск върху търсенето, посочва изданието.

За периода 2000-2012 г. цените на жилищата за продажба в Швейцария се повишиха с над 67%, като при еднофамилните къщи повишението достига почти 45%. Наемите за същия период нараснаха с 44%, отчита изданието.

Ръстовете се подкрепяха от паричната политика на швейцарската централна банка и резкия спад на лихвите по ипотеките. Към септември 2016 г. лихвите по ипотеките с плаваща лихва са средно 2,64%, а с фиксирана лихва за различен период от време варират от 1,13% до 1,95%.

В момента обаче е доста по-трудно кредитополучателите да се квалифицират за ипотечен кредит заради новите изисквания на централната банка. Търговските банки освен това са длъжни да държат капиталов буфер в размер на 1% от рисково претеглените им активи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:49 | 13.09.22 г.
fallback